Avrupa Tatili Kaç Para?

İnsanlar genellikle yurt dışında tatile çıkmak istediklerinde bunun kendilerine çok masraflı olabileceğini düşünür. Avrupa tatili kaç para? Sorusunun cevabı aslında sizsiniz ve sizin alışkanlıklarınız.

Avrupa Tatili Kaç Para?

 Avrupa tatilini tur acenteleriyle gerçekleştirmek genelde daha masraflı olabiliyor. Komisyon ücretleri, genelde ekstra düzenlenen organizasyonlar tatilcilere daha pahalıya patlayabilir. Eğer programınızı kendiniz yapabilirseniz bu işi çok daha ucuza getirebilirsiniz. Bu sayede daha fazla gün konaklama ve daha fazla yer gezme imkânınız olur.

 Ortalama 6 günlük bir Avrupa tatilinin maliyeti önceden planlandığında yaklaşık 5.000 TL olabilir. Bu da güneyde 5 yıldızlı bir otelde her şey dahil paketlerine anca yeter. Fakat Avrupa'da bu maliyetlerde tatil yapmak istiyorsanız lüksünüz ikinci planda kalmalı.

İşe öncelikle ileri tarihli ucuz uçak biletleriyle başlayabilirsiniz. Bununla ilgili en ucuz bileti arayan arama motorları mevcut. Gidiş geliş tarihlerini iyi ayarlamanızda fayda var sonradan ekstra maliyet getirmemesi için. Bilet alırken tek dikkat edilmesi gereken nokta da bununla sınırlı değil. Gideceğiniz yerde kalacağınız otel, hostel ya da ev ineceğiniz hava alanına ne kadar mesafede buna bakmak gerek. Çünkü kalacağınız yer ile mesafe ne kadar uzaksa uçaktan indikten sonra oraya ulaşabilmek için o kadar fazla para harcarsınız. Burada da genelde havalimanından şehir merkezlerine ulaşım araçları oluyor. Ulaşım ücretlerine bunu da eklemeyi unutmayın.

 İkinci önemli konu ise gideceğiniz yerde nerede kalacaksınız. Kalacağınız yerin şehir merkezine yakınlığını sizin için önemliyse genelde fiyatlar biraz daha yüksek kalacaktır. Lüks otellerden ziyade tek kişilik ya da daha fazla seçenekli odaları olan hosteller maliyet açısından oldukça uygundur. Ev kiralama şeklinde de tatilinizi ayarlayabilirsiniz.

Son olarak da gittiğiniz yerde gezilecek yerler, önemli müzeler, sergiler varsa eğer buralara giriş ücretleri sizin bütçenizi belirlemek için daha geçerli olacaktır.