Avustralya Gezi Rehberi

Avustralya , Okyanusya’da bulunan sürprizlerle dolu egzotik bir ülkedir. Aslında Avustralya , dünyanın en popüler seyahat yerlerinden biridir. Herkes için bir şeyler vardır – sırt çantalı gezginler, çiftler, yalnız seyahat edenler, lüks gezginler, vb. Birçok genç yetişkin, çalışma tatili vizesi almak kolay ve Avustralya maaşı harika olduğundan bir veya iki yıllığına Avustralya’ya taşınmaya karar verir.

Avustralya Gezi Rehberi

Avustralya, ada yaşamından kayak yapmaya, dağ tepelerinden tüplü dalışa, destansı partilerden dinlendirici yol gezilerine, egzotik vahşi yaşamdan güzel plajlara kadar çeşitli deneyimler sunuyor – ihtiyaçlarınıza ve ilgi alanlarınıza uygun bir şey bulmalısınız.

Avustralya’ya ilk seyahatinizi planlıyorsanız, bu kılavuz sahip olabileceğiniz tüm soruları yanıtlamalıdır. Seyahatle ilgili gerçekler, Avustralya’yı ziyaret etmek için en iyi zaman, en iyi yerler, seyahat masrafları, seyahat şartları ve seyahatinize nasıl hazırlanacağınız hakkında konuşacağız.

Bilgi Avustralya
Dil ingilizce
İngilizce dostu Evet
Para birimi AUD (Avustralya doları)
İnternet güvenilirliği İyi (Outback’teyseniz wifi almak zor olabilir)

AVUSTRALYA’YI ZİYARET ETMEK İÇİN EN İYİ ZAMAN

Avustralya çok büyük bir ülkedir ve gideceğiniz yere bağlı olarak, farklı mevsimlerle karşı karşıya olabilirsiniz. Avustralya’nın genel olarak 4 sezonu vardır. Bununla birlikte, bu mevsimlerde hava, bulunduğunuz yere bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. Hedeflerinizle ilgili mevsimleri anlamanıza yardımcı olmak için bu bölümü altı bölüme ayırmaya karar verdik:

 • Batı Avustralya
 • Kuzey bölgesi
 • Queensland
 • Güney Avustralya
 • Yeni Güney Galler ve ACT
 • Victoria
Alanlar Sezonlar Aylar
Batı Avustralya Güney: İlkbahar Yaz Sonbahar Kış Kuzeyinde: Yağışlı sezon Kuru mevsim Eylül – KasımAralık – ŞubatMart – MayısHaziran – AğustosKasım – NisanMayıs – Ekim
Kuzey Bölgesi Yağışlı sezon Kuru mevsim Kasım – NisanMayıs – Ekim
Queensland Kuzeyinde: Yağışlı sezon Kuru mevsim
Güney: İlkbahar Yaz Sonbahar Kış
Kasım – NisanMayıs – Ekim Eylül – KasımAralık – ŞubatMart – MayısHaziran – Ağustos
Güney Avustralya İlkbahar Yaz Sonbahar Kış Eylül – KasımAralık – ŞubatMart – MayısHaziran – Ağustos
Yeni Güney Galler ve Avustralya Başkent Bölgesi İlkbahar Yaz Sonbahar Kış Eylül – KasımAralık – ŞubatMart – MayısHaziran – Ağustos
Victoria ve Tazmanya İlkbahar Yaz Sonbahar Kış Eylül – KasımAralık – ŞubatMart – MayısHaziran – Ağustos

GİDİLECEK EN POPÜLER AVUSTRALYA YERLERİ

 • Sydney
 • Melburne
 • Brisbane
 • Uluru
 • Esperance
 • Broome

AVUSTRALYA SEYAHAT İPUÇLARI VE MALİYETLERİ

Bu bölümde, maliyetler ve yolculuğunuza nasıl hazırlanacağınız hakkında genel bilgiler bulacaksınız. Son olarak, seyahat bütçenize bağlı olarak maliyet ve seçeneklere genel bir bakış sunan bir tablo bulacaksınız.

KONAKLAMA

Avustralya’da, konaklama söz konusu olduğunda birkaç seçenek bulacaksınız. Bütçe gezgini olsanız da olmasanız da, seçenekler bulabileceksiniz. Bununla birlikte, Avustralya’nın oldukça pahalı olduğunu unutmayın. Gecelik 7 dolardan başlayan yurtlar bulabilirsiniz.

GIDA

Yemek söz konusu olduğunda, farklı restoran türleri bulabilirsiniz. Bir restoranda ortalama bir yemek 15 AUD civarındadır. Açıktır ki, ülke çapında şık restoranlar bulabilir ve isterseniz daha fazla ödeme yapabilirsiniz. Kısıtlı bir bütçeyle seyahat ediyorsanız, tasarruf etmek için kendi yemeğinizi pişirmelisiniz.

FAALİYETLER

Yürüyüş veya kumsalda gezinme gibi bazı aktiviteler ücretsizdir. Yine de, Sidney limanında dolaşmayı, yamaçlarda snowboard yapmayı, Whitsunday Adaları’nı keşfetmeyi veya bir yemek turuna çıkmayı planlıyorsanız, bunun için para ödemeniz gerekecektir. 

ULAŞIM

Genel olarak, Avustralya’da dolaşmak gerçekten çok kolay. Unutmayın, burası büyük bir ülke, bu yüzden bir kıyıdan diğerine seyahat etmek biraz zaman alacaktır (birkaç gün). Hedeflerinize ulaşmak için uçabilir, otobüse binebilir veya araba veya minibüs kiralayabilirsiniz.

Varış noktaları arasındaki ulaşımınızı rezerve etmek için 12GO üzerinden rezervasyon yapabilirsiniz .

Seyahat Maliyeti Bütçe seyahati Orta seviye Lüks
Konaklama Gecelik 7-30 ABD doları Gecelik 30-70 USD 70 ABD doları +
Yemek Yemek başına 10-15 $ Yemek başına 15-25 ABD doları 25+ ABD doları
Faaliyetler Ücretsiz aktivitelere odaklanın Serbest aktiviteleri ve orta menzili karıştırmak Günde 50 $ +
Ulaşım Otobüsle, araba / minibüsle Otobüsle, araba / minibüsle Araba / minibüsle, uçuşla

AVUSTRALYA’DA GÜVENLİK

Genel olarak, Avustralya’yı dolaşmak güvenlidir. Elbette, özellikle bir hostelde kalıyorsanız değerli eşyalarınızı her zaman kilitlemelisiniz .

Yıllar geçtikçe, bazı çalışan tatilciler çiftlik işi dolandırıcılıklarının kurbanı oldular. Avustralya’da meteliksiz kalmaktan kaçınacakların farkında olmak iyi bir fikirdir (özellikle pahalı bir ülke olduğu için). Yıllar boyunca sırt çantalı gezginlerle yaşanan birkaç korku hikayesi de vardı. Yine de bunlar oldukça nadirdir.

Avustralya’dayken bilmeniz gereken bir şey, yaban hayatı ve doğasıdır. Avustralya, birçok zehirli vahşi yaşam ve bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır – zehirli yılanlar, denizanaları, örümcekler ve çiçekler. Outback’e veya kampa gitmeyi planlıyorsanız, bu tehlikelerle karşı karşıya olabilirsiniz. Genel olarak her şey yolunda olsa da. Avustralya’da iki yıl içinde, birkaç zehirli örümcek ve yılan oldum, ama bu konuda temkinli davrandım ve hiçbir şey olmadı.

AVUSTRALYA İÇİN NE PAKETLEMELİ

Avustralya’da seyahat gerekliliklerinin yanı sıra mutlaka yanınızda getirmeniz gereken şeyler. 

 • Evsel Adaptör
 • Taşınabilir Şarj Aleti
 • Çabuk Kuruyan Havlu
 • Güneş Kremi
 • Özçekim Çubuğu
 • Uyku Maskesi

AVUSTRALYA VİZESİ

Genellikle vizeniz için çevrimiçi olarak başvurabilirsiniz. İşlem oldukça hızlı. Tatil vizeniz için internet üzerinden de başvurmanız gerekeceğini unutmayın.