Dünyanın En Soğuk Şehrine Hoş Geldiniz Yakutsk

Dünyanın en soğuk şehri olarak bilinen Yakutsk, ilgi çekici yapısıyla merak konusu oluyor. İnsanların normal sıcaklık algısı bu şehirde farklı işliyor denebilir.

Dünyanın En Soğuk Şehrine Hoş Geldiniz Yakutsk
Dünyanın En Soğuk Şehrine Hoş Geldiniz Yakutsk
Dünyanın En Soğuk Şehrine Hoş Geldiniz Yakutsk

Dünyanın en soğuk şehri Yakutsk birçok kişinin yaşadığı bir yer olarak akıllarda kalmaktadır. Aşırı soğuklara dayanıklılık kazanacağınız kenti dilediğiniz anda ziyaret edebilirsiniz.

Görünmez Güç Soğuklar

Sokaklarda soğuk havanın hakim olduğu Yakutsk şehrinde insanlar kat kat kalın giysilerle dolaşıyor. Şehirde yürürken tezgahlardaki balıkların beyaz bir tabaka halinde donduğunu görebilirsiniz. Birçok binada ortaklaşa şekilde buzul sarkıtları düzenli olarak yer alıyor. Trafik lambaları da dahil olmak üzere birçok yerde soğuk havanın etkilerini hissedebilirsiniz.

En sıcak hava -30 Derece

Yakutsk şehrinde en sıcak hava derecesi eksi otuzlarda seyrediyor.  Daha soğuk dönemlerde -64 derecelerde, genellikle tek haneli pozitif rakamlar görünmüyor. Soğuk havalara rağmen burada yaşam normal seyrinde devam ediyor. Kar tatili olmayan Yakutsk şehrinde insanlar, genellikle modern bir yaşam sürmektedir.

Yakutsk şehrinin tarihine bakıldığında, insanların Stalin ve Lenin döneminde sürgün edildikleri bilinmektedir. Çok sayıda insanın buraya sürgüne gönderilmesi, zorunlu yaşama kolay alışılmasının da arka planını ifade ediyor.

Elmas Üretiminde Yüksek Potansiyel

Yakutsk  şehrinin elmas üretilen yer olarak bilinmesi dikkat çekmektedir.  Zenginlikler şehri olarak da bilinmesi bu temele dayanıyor. Elmas üretimi yanında petrol ve gaz üretiminde de dikkat çeken şehir,

Yakutsk Hangi Ülkede Bulunuyor?

Yakutsk  şehri Rusya Sibirya bölgesinde kurulan bir yerleşim alanıdır.  1632 senesinde kurulan bu alan Yakutistan Cumhuriyeti olarak da bilinmektedir. Rusya Federasyonu’na bağlı olarak günümüzde de varlığını sürdürerek küçük ama etkili bir yer durumundadır.

Yaşanılabilir en soğuk kent olan Yakutsk şehrinde her dönem fotoğrafçılar sıklıkla ziyarette bulunuyor. Guiness Rekorlar Kitabı’nda kaydı olan şehirde kendi başına dikkat çeken kareler görebilirsiniz.

  • Donmuş gemiler
  • İnsanların yüzündeki buzlanmalar
  • Devamlı buhar hali görülebilir.

Yakutsk Nüfusu Kaç?

Yakutsk kenti nüfusu 250-300 bin arasında değişmektedir.  Soğukluğa rağmen bu kadar çok kişinin yaşıyor olması birçok kişinin dikkatini çekiyor. Tropikal iklimler harici değişik bir arayışı olanlar için şehre gelinmesi tavsiye edilir.