Fas Gezi Rehberi

Fas, Kuzey Afrika’da bulunan güzel bir ülkedir. Aslında Fas, Avrupa’ya oldukça yakın olduğu ve oraya kolayca uçabileceğiniz için Afrika’daki en popüler destinasyonlardan biridir. Herkes için bir şeyler vardır – sırt çantalı gezginler, çiftler, yalnız gezginler, lüks gezginler vb.

Fas Gezi Rehberi

Fas, antik şehirlerden deve yürüyüşüne, Sahra kumullarından dağ zirvelerine, sörften destansı yemek deneyimlerine kadar çeşitli deneyimler sunuyor – ihtiyaçlarınıza ve ilgi alanlarınıza uygun bir şey bulmalısınız.

Fas’a ilk seyahatinizi planlıyorsanız, bu kılavuz olabilecek tüm sorularınızı yanıtlamalıdır. Seyahat bilgileri, Fas’ı ziyaret etmek için en iyi zaman, en iyi yerler, seyahat masrafları, seyahat şartları ve seyahatinize nasıl hazırlanacağınız hakkında konuşacağız.

Bilgi Fas
Dil Arapça, Berberice
İngilizce dostu Evet
Para birimi MAD (Fas Dirhemi)
İnternet güvenilirliği İyi

FAS’I ZİYARET ETMEK İÇİN EN İYİ ZAMAN

Fas büyük bir ülkedir ve gideceğiniz yere bağlı olarak farklı hava koşullarıyla karşı karşıya olabilirsiniz. Fas’ın, bulunduğunuz yere göre biraz değişen dört mevsimi vardır. Mevsimleri anlamanıza yardımcı olmak için bu bölümü dört bölüme ayırmaya karar verdik:

  • İlkbahar
  • Yaz
  • Sonbahar
  • Kış
Sezonlar Hava koşulları Aylar
İlkbahar(Ramazan 23 Nisan – 22 Mayıs) Hafif sıcaklıklar, doğa çiçekleri Mart – Mayıs
Yaz Sıcak ve nemli, daha ılıman sıcaklıklar ve kıyıda harika sörf Haziran – Ağustos
Sonbahar Atlas dağlarında daha ılıman sıcaklıklar ve güneşli günler, kar yağmaya başlar Eylül – Kasım
Kış Soğuk geceler, özellikle dağlarda, şimdi dağlarda ve güneyde daha sıcak hava Aralık – Şubat

GİDİLECEK EN POPÜLER FAS YERLERİ

  • Marakeş
  • Sahra
  • Agadir
  • Kazablanka
  • Fwes
  • Essaouira

FAS SEYAHAT İPUÇLARI VE MALİYETLERİ

Bu bölümde, maliyetler ve yolculuğunuza nasıl hazırlanacağınız hakkında genel bilgiler bulacaksınız. Son olarak, seyahat bütçenize bağlı olarak maliyet ve seçeneklere genel bir bakış sunan bir tablo bulacaksınız.

KONAKLAMA

Fas’ta, konaklama söz konusu olduğunda birkaç seçenek bulacaksınız. Bütçe gezgini olsanız da olmasanız da, seçenekler bulabileceksiniz. Yine de, Fas’ın çok ucuz olmadığını unutmayın. Gecelik 6 dolardan başlayan yurtlar bulabilirsiniz.

GIDA

Yemek söz konusu olduğunda, farklı restoran türleri bulabilirsiniz. Bir lokantada ortalama bir yemek 50 MAD civarındadır. Açıkçası, ülke çapında şık restoranlar bulabilir ve dilerseniz daha fazla ödeme yapabilirsiniz. Kısıtlı bir bütçeyle seyahat ediyorsanız, tasarruf etmek için kendi yemeğinizi pişirmelisiniz.

FAALİYETLER

Pazarlar ve kumsalda dolaşma gibi bazı aktiviteler ücretsizdir. Yerel bir hamamda rahatlamayı, sörf yapmayı, geleneksel Fas yemeklerini pişirmeyi öğrenmeyi veya çölde kamp yapmayı planlıyorsanız, bunun bedelini ödemeniz gerekecektir. 

ULAŞIM

Genel olarak, Fas’ta dolaşmak oldukça kolaydır. Hedeflerinize ulaşmak için uçabilir, otobüse veya trene binebilirsiniz. Taksiler de dolaşmanın ucuz ve kolay bir yoludur. Kendi özel sürücünüzü alabilir veya paylaşılan bir sürücünün arkasına atlayabilirsiniz.

Seyahat Maliyeti Bütçe seyahati Orta seviye Lüks
Konaklama Gecelik 6-25 USD 25-70 $ gecelik 70 ABD doları +
Yemek Yemek başına 3-10 ABD doları Yemek başına 10-25 $ 25+ ABD doları
Faaliyetler Ücretsiz aktivitelere odaklanın Serbest aktiviteleri ve orta menzili karıştırmak Günde 50 $ +
Ulaşım Otobüsle, trenle Otobüs, tren, uçuş Araba / minibüsle, uçuşla

FAS’TA GÜVENLİK

Genel olarak, Fas’ta seyahat etmek tamamdır. Elbette, özellikle bir hostelde kalıyorsanız değerli eşyalarınızı her zaman kilitlemelisiniz .

Sağduyu kullanırsanız, büyük olasılıkla kendinizi fiziksel tehlikede bulmayacaksınız. Dolandırıcılık, hırsızlık, yankesicilik ve tacizin gerçekleşmesi daha olasıdır. Birçok turist kötü deneyimler yaşar. Fas’ı gezmek, uyanık ve dikkatli olmanızı gerektirir. Değerli eşyalarınızı her zaman kalabalık yerlerde gözden uzak tutmayı unutmayın. Araştırmanızı yaparak ve taksi yolculuğu gibi temel şeylerin ne kadara mal olacağını bilerek en yaygın dolandırıcılıklardan kaçınabilirsiniz. Pazarlarda biraz taciz edilmiş hissedebilirsiniz, bu nedenle tüccarlar sizi çıkışı engellemeye çalışabileceğinden herhangi bir şey satın almayı planlamıyorsanız bir mağazaya girmeyin.

Bir kadın gezgin olarak dikkatli olmak ve bir arkadaşınızdan geceleri yürürken size katılmasını istemek iyidir.

Fas’ın muhafazakar bir ülke olduğunu ve her zaman uygun şekilde giyinmeniz gerektiğini unutmayın. İstenmeyen ilgiden kaçınmak için bacaklarınızı, kollarınızı ve omuzlarınızı kapalı tutun.

Genel olarak, Fas’tayken herhangi bir sorun yaşamadım. Partnerimle seyahat ediyordum ama kendimi güvende hissettim.

FAS İÇİN NE PAKETLEMELİ

Yolculuğun olmazsa olmazı dışında, Fas’ta mutlaka yanınızda getirmeniz gereken şeyler. 

FAS VİZESİ

Uyruğunuza bağlı olarak vizeye ihtiyacınız olabilir, ancak genellikle 90 güne kadar ücretsiz giriş alabilirsiniz.