Hindistanın Mavi Şehri Jodhpur Nasıl Bir Yerdir

Hindistan'ın mavi şehri Jodhpur ülkenin Kuzeybatısında bulunan, Rajastan eyaletine bağlı bir şehirdir. Şehrin nüfusu 1500000 civarındadır.

Hindistanın Mavi Şehri Jodhpur Nasıl Bir Yerdir

İnsanlar arasında Jodhpur'un nasıl mavi şehir lakabını aldığı merak konusudur. Rivayete göre Hindistan'ın üst sınıfı olarak adlandırılan Brahmanlar, şehirdeki diğer insanlardan kendilerini ayırmak ve farklı tutmak için evlerini maviye boyuyorlarmış. Ancak yıllar içerisinde bu vaka tüm halk tarafından benimsenmiş ve gelenek haline gelmiştir. Bu sayede Jodhpur ‘daki evler ve şehir masmavi olmuş ve şehir bu ismi layık görülmüştür.

Diğer bir rivayet ise ülkede mavi rengin evlerin içini serin tuttuğu ve sivrisineklerin evlerin içine giremediği için evlerin mavi rengini aldığıdır. Hindistan'da kast sistemi yasalara göre artık olmasa da Jodhpur'da Brahmanların hatırı sayılır mevcudu olduğu için insanlar hala ezen ve ezilenin olduğuna inanmaktadır. Brahmanlar ise astroloji konusunda yeterli bilgiye sahip oldukları için kendilerini diğer insanlardan farklı ve üstün kabul ederler.

Şehir mimari açıdan da çok gelişmiştir. Thada Tapınağı ve Mehrangarh Kalesi başlıca görülmesi gereken yerlerdendir. Mehrangarh kalesi 1459 yılında inşa edilmiştir ve bir kez bile işgal altına uğramayarak bu günlere kadar güzel bir şekilde korunmuştur. Bu kale aynı zamanda seyir terası gibidir şehri tepeden izlemek isteyenler için güzel bir fırsattır. Mandore bahçeleri de yeşil severler için görülmesi gereken yerlerdendir. Şehrin ekonomisindeki temel mobilyacılık sektörüdür. Özellikle antika konusunda tüm dünyaya nam salmıştır. Ayrıca el işçiliği ve mücevher konusunda da Jodhpur Hindistan'ın ve dünyanın önemli merkezlerindendir.

Jodhpur mutfağı ise kendine özgü yapısı ile insanlara ilginç gelebilmektedir. Örneğin Samosa içi sebzeli acı bir börek çeşididir. Hint mutfağında acı sos vazgeçilmez bir hal almıştır. Lassi adında ayran ya da kefire de benzeyen içecekleri de mevcut. İsteyenler bu içeceğin içine meyve katabilirler. Ya da tuz atarak ayran tadı almak biz Türklere mantıklı gelebilir.