Küba Nasıl Bir Ülkedir?

Küba Cumhuriyeti, Karayip'lerde bulunan bir ada ülkesidir. Ülkenin en büyük şehri ve aynı zamanda başkenti Havana'dır. Küba Karayipler'de en geniş yüzölçümüne sahip ülkedir. Küba'da 11 milyon insan yaşamaktadır. Küba adası yeryüzünün en büyük 13. adasıdır. Resmi dili İspanyolca'dır. Küba'nın ekonomisi devlet kontrollü sosyalist ekonomidir. Küba nasıl bir ülkedir denilirse önce tarihine göz gezdirmek gerekir.

Küba Nasıl Bir Ülkedir?

Sömürge Dönemi

Kristof Kolomb'un keşifleri sonucunda Küba, İspanyol toprağı ilan edildi ve ilk kalıcı yerleşmeler oldu. Salgın hastalıklar, baskı ve sömürü gibi durumlarla karşı karşıya gelen ada sakinlerinin nüfusu beş binlere kadar geriledi. Daha sonra 18. yüzyıla girerken sağlanan barış ortamıyla nüfus 50 bine çıktı. Şekerkamışı ve işgücü için Afrika'dan çok sayıda kölenin getirilmesi ve daha sonra adaya Meksikalıların ve Çinlilerin getirilmesi ile adada nüfus artışı yaşandı.

Bağımsızlık Dönemi

Kübalıların özerklik taleplerine karşı çıkan ve vergileri arttıran İspanyollar On Yıl Savaşı'nın yaşanmasına sebebiyet verdi. Kübalı şair ve gazeteci Jose Marti'nin bir gerilla ordusu kurmasıyla savaş tamamen başlamış oldu. Savaştan dolayı azalan şeker üretimi Amerika Birleşik Devletlerini harekete geçirdi ve batan bir gemiyi bahane ederek İspanyollara savaş açmalarına neden oldu.

İspanyollar ve Amerika Birleşik Devletleri arasında yaşanan bu savaş sonucu Paris Antlaşması imzalandı ve Küba'nın bağımsızlığı onanmış oldu. Ancak bağımsızlığında Amerika Birleşik Devletleri'nin sömürgesi de vardı. Daha sonraları Amerika'nın desteğiyle başa geçen Fulgencio Batista Küba tarihinin bilindik en büyük diktatörü oldu.

Devrim Dönemi

Muhalif komünist lider Fidel Castro, 26 Temmuz Hareketi'ni başlatarak Batista'nın birliklerine ciddi zararlar verdi. Bunun üzerine Batista ülkeden kaçtı ve Fidel Küba lideri oldu. 1990 sonrası Çin ve Avrupa Birliği'ne yaklaşan Fidel, 2006 yılında başkanlığını kardeşi Raul Castro'ya bıraktı.