Mısırın Başkenti Neresidir?

Mısır, yaklaşık 7000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Son sayımlara göre 85 milyona yakın nüfusuyla Kuzey Afrika’ da yer alan en kalabalık ülkedir. Antik Mısır döneminden beri farklı kültürden pek çok medeniyete ev sahipliği yapan bu bölgede birçok yönetim şekli kurulmuş ve yıkılmıştır. Zengin bir kültürel mirası barındıran mısırın başkenti neresidir? Sorusunun yanıtı ise Kahire’dir.

Mısırın Başkenti Neresidir?

Çevresindeki banliyölerde dahil edildiğinde Kahire, 20 milyonu aşan bir nüfusa sahiptir. Nüfusun yüzde 90’ı Müslümanlardan oluşmaktadır. Arap dünyasının en büyük eğitim kurumlarından olan El-Ezher Üniversitesi de bu şehirde yer almaktadır.

1300 Yıllık Kent

Günümüzdeki Kahire’ nin ilk temellerinin 641 yılında atılmaya başlandığı söylenebilir. Bugünkü haliyle “Kahire” ismi ise ilk kez Fatimiler tarafından konulmuştur. Selahaddin Eyyubi tarafından genişletilen kent zamanla pek çok açıdan önem kazandı. 1340 yılına gelindiğinde şehirde 500 bine yakın insan yaşıyordu. Önemli ticaret yollarıyla olan bağlantıları ve coğrafi konumunun etkisiyle bu dönemlerde oldukça gözde bir şehirdi. 1348 yılında şehirde büyük bir veba salgını baş gösterdi. 1400 yılında ise Timur tarafından istila edilen şehir, bir zamanlar taşıdığı debdebeyi kaybetmeye başladı. Osmanlılardan sonra Napoleon ve Kavalalı Mehmet Ali Paşa tarafından yönetilen şehir, sahip olduğu tarihi doku ve gösterişli binaları ile turistlerin ilgisini çekmektedir.

Kahire’ nin Dokusu

Bugün de Arap dünyasının en büyük kenti olan Kahire, hükümranlığı altına girdiği farklı yönetimlerin etkisi ile çok sayıda farklı mimari yapı barındırmaktadır. Özellikle Nil nehri kıyısında antik Mısır mimarisinin örneklerine rastlamak mümkündür. Osmanlı ve Roma mimarisine ait yapılar da göze çarpmaktadır. Dünyanın yedi harikası arasından bugün ayakta kalan tek yapı olan Keops piramidi Kahire’ ye bağlı Giza’ da yer alır. Bu piramit eski bir Mısır firavununun anıt mezarıdır.