Sri Lanka Gezi Rehberi

Sri Lanka seyahatinizi mi planlıyorsunuz? Sri Lanka’dayken safari yapmayı planlıyorsanız, bu yazı tam size göre. Sri Lanka gezim sırasında Yala Ulusal Parkı ve Udawalawe Ulusal Parkı’nı ziyaret ettim. İkisi arasında seçim yapmanız gerekiyorsa, burada bir karar verebilmeniz için iki safari arasında bir karşılaştırma var.

Sri Lanka Gezi Rehberi

Sri Lanka’daki en büyük milli parkın aslında Wilpattu Ulusal Parkı olduğunu lütfen unutmayın. Bu park Sri Lanka’nın kuzeybatısında yer almaktadır. Sri Lanka’yı Aralık-Ocak aylarında ziyaret ettiğimiz için kuzeyde yağışlı mevsimden kaçındık ve bunun yerine güneye yöneldik.

Her iki parka başlamadan önce, deneyimlerimi sizlerle paylaşacağım. Hızlı bir cevaba sahip olmayı tercih ediyorsanız, içerik tablosunu kullanarak karşılaştırmaya geçebilirsiniz.

YALA VE UDAWALAWE ULUSAL PARKLARINI ZİYARET ETME DENEYİMİM

Sri Lanka benim hayalim olduğu için, partnerim tüm geziyi düzenlememe izin verdi. Sri Lanka’daki en iyi safarileri araştırırken milli parklar konusunda tereddüt ettim – hangisi daha iyiydi? Bir leoparı görme şansım olur mu?

BİRKAÇ KRİTERİM VARDI:

 • Kalabalıkların büyük bir hayranı değilim, bu yüzden büyük kalabalıklardan kaçınmaya çalışmak istedim ve Yala Milli Parkı’nın çok kalabalık olabileceğini duymuştum.
 • Bir leoparı görme şansımı en üst düzeye çıkarmak istedim.
 • Filleri görmek istedim.
 • Kamp yapmak istedim.

Safari seçeneklerini araştırırken harika bir deneyim yaşamak istedim ama daha da önemlisi tatillerimde rahatlamak istedim. Bununla birlikte, konaklama ve safarileri ayrı ayrı rezerve etmek yerine safariler düzenleyen lüks bir kamp operatörü kullanmak istedim.

Araştırmam beni birkaç şirkete yönlendirdi. Birkaç şirkete e-posta gönderdim ve Master Campers ile rezervasyon yapmaya karar verdim.

NEDEN?

 • Hem Yala’da hem de Udawalawe’de safariler düzenleyen bulduğum tek operatördü. Çoğu operatör yalnızca bir parka gider ve çoğu yalnızca Yala Ulusal Parkı’na gider. Kalabalığın büyük bir hayranı olmadığım için Yala’da iki safari yapmak istemedim.
 • Lüks kamplar arasında en ucuz seçenekti (iki gün safari, yemekler ve içecekler dahil iki gece için kişi başı yaklaşık 550 USD).
 • Tanıdığım diğer seyahat blog yazarları tarafından şiddetle tavsiye edildi.

Genel olarak, hem parklarda hem de Master Campers ile harika bir deneyim yaşadık. Yine de kamp lüks kampçılık değildi. Çadırımız sivrisineklerle doluydu ve fotoğraflarda çok daha güzel görünüyordu. Bazı çadırlar daha iyi durumda göründüğü için en eski çadırımız var mı bilmiyorum, ama olacağını düşündüğüm kadar güzel değildi.

Her ne kadar yemekler romantik bir dokunuşla mükemmeldi. Personel, güzel, yardımsever ve süper nazikti. Safari deneyimleri de harikaydı çünkü harika sürücülerimiz vardı, aynı zamanda cipte bizimle birlikte hayvan gözlemcileri vardı. Bu yüzden, bu bölüm bizim için en önemli bölümdü ve “lüks olmayan kamp” ı sildi.

Tekrar yapar mıyım? EVET! Uygun lüks kamp deneyimini yaşamak için 100 $ veya 200 $ daha ödeyebilirsiniz, ancak her iki parkı da ziyaret edemezsiniz. Yani, genel olarak, gerçekten önemli değil – safari deneyimi çadırdan daha önemlidir.

Yala ve Udawalawe arasında seçim yapmak zorunda kalsaydım, Udawalawe Ulusal Parkı’nı tercih ettiğimi söyleyebilirim. Yine de, Yala Milli Parkı’nda iki leoparı görmeyi başardım ve bu oldukça eşsiz! Her iki safariyi karşılaştıracağım aşağıdaki bölümde size daha fazla bilgi vereceğim, bu yüzden daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

UDAWALAWE VEYA YALA?

İki milli parkı karşılaştıralım. Bu bölümün sonunda bir karar verebilmelisiniz. Her iki parkı da ziyaret etmek isteyebilirsiniz. Öyleyse, Master Campers ile rezervasyon yapmanızı tavsiye ederim. Bütçeniz sınırlıysa, safari için ayrıca rezervasyon yaptırabilirsiniz.

UDAWALAWE ULUSAL PARKI

Udawalawe Ulusal Parkı, filleriyle ünlüdür. Özellikle vahşi Asya fillerine hayran olmak istiyorsanız, Sri Lanka’daki en iyi safarilerden biridir. Udawalawa, yaklaşık 500 filin yaşadığı yerdir. Parkın karşısında büyük fil sürüleri görmek yaygındır. 

Ziyaret etmek için en iyi zaman : Her zaman! Mevsimsel değişim olmadığı için parkta istediğiniz zaman filleri görebilirsiniz. Filleri tespit etme şansınızı en üst düzeye çıkarmak için ziyaret edilecek en iyi saatler sabahın erken saatleri ve öğleden sonralarıdır.

Hayvanlar : Filler, timsahlar, tavus kuşları, kartallar, renkli kuşlar, su bufaloları ve firavun farelerini görmeyi bekleyebilirsiniz. Parkta çok az sayıda leopar olduğuna dikkat edin, ancak Udawalawe’de görülmesi zor. Yani olması muhtemel değil.

Manzara : Manzara oldukça düz. Mevsime bağlı olarak su birikintileri, yeşil ormanlar ve çimenlik alanlar görebilirsiniz.

Kalabalık : Udawalawe Park özellikle sabahları oldukça kalabalıktı. Tüm cipler açılış için kuyrukta bekliyor. Daha sonra kapı açıldığında tüm cip sürücüleri bilet almak için koşuyor. Yani parktaki ilk birkaç durağımız da oldukça kalabalıktı. Daha sonra kendimize yer bulduk. Yanımızda cipte bir hayvan gözcüsü olduğundan, huzur için nereye gideceğimizi biliyordu. Her ne kadar hayvan gözcüleri olmayan çoğu cip sürücüsü birbirini çağırsa da, büyük noktalar hızla kalabalıklaşabilir.

Genel görüş : Genel olarak, Udawalawe Milli Parkı’ndaki safari mükemmeldi. Yala ile karşılaştırırsam kalabalıktı (blok 5) ama bebekler dahil birçok fil gördük. Harika zaman geçirdik. Bu parkı şiddetle tavsiye ederim.

YALA ULUSAL PARKI

Yala Ulusal Parkı, Sri Lanka’daki en büyük ikinci milli parktır. Ülkenin güneydoğusunda bulunan, leoparlarıyla tanınır. Yala farklı bloklara ayrılmıştır. Blok 1 en popüler olanıdır ve çok kalabalık olabilir. Yala, Sri Lanka ziyaretimizden birkaç hafta önce sular altında kaldı. Bununla birlikte, Master Campers ziyaretimiz için başka bir blok önerdi (blok 5). Bu blokta daha yüksek bir leopar konsantrasyonu var ve şanslıyız – Yala’daki safarimiz sırasında iki leopar gördük.

Ziyaret etmek için en iyi zaman: Yala’yı ziyaret etmek için en iyi zaman kurak mevsimdir (Şubat-Haziran). Ocak ayında ziyaret ettik ve önceki gün yağmur yağdığı için bazı yollar çok çamurlu ve ıslaktı. Yine de, leoparları görmek için en iyi zamanda oradaydık. Leoparları görmek için en iyi saatler sabah erken ve geç öğleden sonralarıdır, çünkü gündüz oldukça ısınabilir.

Hayvanlar : Filler (1. blokta), leoparlar, timsahlar, tavus kuşları, kartallar, maymunlar, renkli kuşlar, geyikler, manda ve firavun farelerini görmeyi bekleyebilirsiniz. 5. blokta hiç fil görmedik, ama parktan çıkarken yolda üç tane var. Yani yine şanslıyız!

Manzara : Yala’da manzara daha çeşitliydi. Su çukurları, rezervuarlar, ormanlar, tepeler vs. gördük. Yala’da manzara Udawalawe’dekinden daha güzel.

Kalabalıklar : Blok 1’in çok kalabalık olduğu biliniyor, ancak 5. bloğa gittiğimizden beri tüm bloğu toplam 6 veya 7 jeep ile paylaşıyorduk. Bu, hiç kalabalık olmadığını söyledi! Muhteşemdi. 

Genel görüş : Yala Milli Parkı’ndaki safarimiz de harikaydı, ancak çok fazla bekleme vardı. Leoparı görmek istiyorsan sabırlı olmalısın. Bununla birlikte, uzun süre tek bir noktada bekliyor olabilirsiniz. İki leoparı görecek kadar şanslıydık ve bu eşsiz bir deneyimdi.

SON DÜŞÜNCELER – YALA VEYA UDAWALAWE?

Genel olarak, partnerim ve ben Udawalawe Milli Parkları’ndaki safarilerimizi tercih ettik. Yine de leoparları Yala Milli Parkı’nda görmek için eşsiz bir fırsatımız oldu (blok 5). Her iki parkı da deneyimlediğimiz için mutluyuz.

Sri Lanka’daki safariniz için bazı paketleme ipuçlarının yanı sıra turlarınızı ve / veya konaklama yerinizi seçmek için ipuçları istiyorsanız okumaya devam edin.

SRİ LANKA SAFARİ İÇİN NELER HAZIRLAMALI?

İşte safarilerimiz sırasında günlük sırt çantamızda olan şeyler. Yine de, turunuza dahil değilse atıştırmalıklar ve sular eklemekten çekinmeyin. 

 • Dürbün – Safarimiz sırasında bir çift dürbünü paylaşmak zorunda kaldık. Bazen sadece biz ve hayvan gözcümüz vardı, ancak kendi dürbününüze sahip olmak deneyiminizi daha eğlenceli hale getirecek.
 • Ceket – Sabah ve akşam soğuyabilir.
 • Sivrisinek savar
 • Güneş kremi
 • Kamera

TURLAR İÇİN ALTERNATİFLER

Yukarıda da bahsettiğim gibi, safarilerimizi ve konaklamalarımızı Master Campers ile rezerve ettik. Turlarınızı ayrı ayrı rezerve etmeyi planlıyorsanız, işte rezerve etmeyi düşündüğüm turlar.

Udawalawe Milli Parkı Turları

Yala Milli Parkı Turları:

KONAKLAMA ALTERNATİFLERİ

İşte Udawalawe Milli Parkı’na yakın her bütçeye uygun konaklama seçenekleri .

Bütçe : Chill House Safari Resort / Canal Side Safari Resort / Leopard Safari Resort

Orta sınıf : Orman Cenneti / Royal Tusker Hotel / The Leaf Udawalawe

Lüks : Centauria Wild Resort / La Pentera / Hotel Le Green Udawalawe

İşte Yala Milli Parkı’na yakın her bütçeye uygun konaklama seçenekleri .

Bütçe : La Safari Inn / Tissa Resort / Yala Wild Safaris

Ortalama fiyatlı : Go Yala Farm Villa / Ariya Tissa / Nil Sisila Beach Resort Yala

Lüks : Jetwing Yala / Flameback Eco Lodge / Cinnamon Wild Yala

SRİ LANKA’YA GİTMEDEN ÖNCE

Uçuşunuzu ayırtın: Uçuşunuz henüz rezerve edilmediyse – Skyscanner’da  veya Google Uçuş Arama üzerinden uçuşları kontrol edin . En önemli tasarruf ipucum esnekliktir. Esnek iseniz, daha ucuz bir uçuş bulabilmelisiniz.

Konaklama rezervasyonu yapın: Her zaman Airbnb ve Booking.com kullanıyorum . Hostelde kalmayı tercih ediyorsanız Hostelworld’deki seçeneklere bir göz atmalısınız . Airbnb bağlantısını tıklarsanız ve henüz bir hesabınız yoksa – ilk rezervasyonunuzda 30 $ indirim alırsınız.

Sevimli yüzünüzü koruyun: Oh, sevimli yüzünüzü bir seyahat sağlık sigortası ile korumak isteyebilirsiniz. Özellikle uzun süreli seyahat edenler için en iyi fiyatları sundukları için SafetyWing’i öneririm . Aksi takdirde, World Nomads’e de göz atabilirsiniz .

Temel öğeleri toplayın: Çantanızı hazırlamanın zamanı geldiğinde bu listeye başvurabilirsiniz ! Evrensel bir şarj cihazı , güç bankası ve pasaportunuz olmadan ayrılmayın !

 Vizeye ihtiyacınız var mı? Vizeye ihtiyacınız olup olmadığından emin değilseniz, gitmeden önce hızlıca bir göz atmak akıllıca bir fikir olacaktır. İVisa’yı kullanabilirsiniz – çok kullanışlı ve kullanımı kolaydır. 

Sorumluluk Reddi: Bu gönderi bağlı kuruluş bağlantıları içerebilir. Bunlardan birine tıklarsanız, size hiçbir ekstra ücret ödemeden sevimli bir komisyon alabiliriz. Teşekkür ederim.