Yabancıların Türkiyede En Çok Tatil Yaptığı Bölge Neresidir?

Yurtdışından ülkemize gelen turist ziyaretçilerin en çok ziyaret ettikleri yerler nerelerdir? nereler de tatillerini yaparlar? tabi ki ilk akla ilk gelen bölgelerden biri Akdeniz Bölgesidir.

Yabancıların Türkiyede En Çok Tatil Yaptığı Bölge Neresidir?

Gerek dünya standartlarında tesisleriyle gerek deniziyle gerekse doğa sporlarına çok yaygın bir yerleşke olması Akdeniz'i ve özellikle Antalya'yı bu alanda ön plana çıkarıyor. Bu bölgeyi en çok tercih edenler ise Ruslar ve arkasından Almanlar gelmekte. Rus ve Alman turistler ülkenin turizm potansiyeline ciddi ölçüde katkı sağlıyor. Hatta Antalya'da inşa edilen birçok otel bu taleplere göre dizayn ediliyor ve gelen misafirlerin kendilerini evlerinde hissetmeleri amaçlanıyor. Bölgeye gelen turistlerin şehirde yaptıkları ekstra harcamalarda bölge halkının kalkınmasında oldukça önemli.

Yine doğa sporlarına düşkün olan tatilciler bu bölgeyi sık ziyaret ediyor. Kamp alanları, rafting yapılan dünyaca ünlü şelaleler, yamaç paraşütü yapılabilecek uygun alanlar yine aynı bölgede. Ayrıca deniz suyu sıcaklığının yine yüksek derecelerde olması bölgeyi daha cazip hale getiriyor. Bunun yanı sıra gece hayatının doludizgin devam etmesi bölgeyi 7/24 canlı tutuyor.

Geçtiğimiz yıl Türkiye-Rusya arasında yaşanan uçak krizi sonrası bölgeye gelen turist sayısında ciddi düşüş yaşandı. 2016 yılında yaklaşık 3 milyon yerli, 5 milyon yabancı turist ziyaretçisiyle son yıllarda ki en düşük istatistikler gerçekleşti. Hatırı sayılır derecede tesis 2016 yılında faaliyet göstermedi ve bundan bölge halkı da ciddi derecede zarar gördü.

Ancak 2017 yılı Türkiye-Rusya arasında aşılan kriz ve geliştirilen ilişkiler sonrası turizmciler tarafından patlama yılı olarak tahmin ediliyor. Şimdiden başlayan rezervasyonlar ve devletin turizmciye sağladığı ciddi teşvikler sonrası bu yıl bir önceki yıla göre yaklaşık %35 bir artış beklenmekte. Turizm sektörü ülkemiz için oldukça önemli bir gelir kalemi. Ülkeye giren döviz miktarında ciddi derecede söz sahibi ve bölgenin kalkınması açısından hayati öneme sahip.