Yeryüzündeki Beş Gizemli Ada

Bunları ilginç, hayalperest, aşırı ve uçuk bulabilirsiniz. Gayet normal çünkü öyleler zaten. Ada üzerindeki yapılar insanı büyülemekle kalmıyor, düşüncelere dalmasını ve merak duygusunu uyandırıyor. Aklınıza hemen şu sorular gelebilir; bunları gerçekten insanlar mı yapmış? Eğer cevap evet ise o zamanın teknolojisi ile bunları nasıl başarabilmişler? Yapımları ne kadar zaman almıştır? Bunlar her gören, duyan veya hakkında araştırma yapan kişilerden duyabileceğiniz şeyler. Evet, şimdi gelin bu adalara bir de biz göz atalım. Bu adalar;

1. Easter (Paskalya) Adası

Easter (Paskalya) Adası

Bu adada bulunan dev yapılar; yaklaşık 5 metre uzunluğunda ve 14 ton ağırlığındadır. Bu bile sizi büyülemeye yetebilir. Bu büyük boyutlu yapılara ''Moai'' adı verilmektedir. Çoğunluğu volkanik kayalardan oyularak yapılmıştır. Yapılışlarındaki amaç nedir bilinmiyor, gizemini hala korumakta. Bu ada Şili-Tahiti arasında yer almaktadır. (Güney Amerika) Bu yapıların yapıldığı dönemlerde bu adada ''Rapa Nui'' halkı yaşıyordu.

2. Seychelles (Seyşeller)

Seychelles (Seyşeller)

Bu ada Afrika'nın doğusunda, Hint okyanusu üzerinde 115 parça halinde bulunur. Bu ada takımında yaban hayatı çok önemli ve aktif bir şekildedir. Bu nedenle neredeyse yarısı milli park niteliğinde koruma altındadır. Bu irili ufaklı adada ''coco-de-mer'' (deniz hindistan cevizi) adı verilen bir bitki yetişmektedir. Bu bitki dünyanın en büyük tohumlu ve yaprağı en büyük bitki olarak bilinir. Bölge birçok biyom çeşitliliğine ev sahipliği yapmaktadır. Dünyanın en küçük kurbağasından, büyük su kaplumbağasına kadar birçok egzotik hayvan çeşidi barındırmaktadır. Bu ada UNESCO tarafından koruma altındadır ve ''Dünya Mirası'' olarak ilan edilmiştir.

3. Surtsey Adası

Surtsey Adası

Bu adada hayat kısa bir süre önce başlamıştır. İnsanlar tarafından kirletilmeyen ender rastlanan yerlerden bir tanesidir bu ada. Burada hayatın yeni başlamasının en büyük nedeni ise ada oluşumunun çok yakın zamanlarda olmasıdır. Yaklaşık 50 yıl önce oluşumunu tamamlayabilmiş ve su üstüne çıkmayı başarabilmiştir. Bu ada İzlanda'nın en güney noktasında yer almaktadır. Artık hayvanların, bitkilerin, böceklerin ve organizmaların yaşadığı gözlemlenmiştir

4. Bebekler Adası (The Island of the Dolls)

Bebekler Adası (The Island of the Dolls)

Bu ada Meksika'nın güneyinde yer almaktadır. Adalar içinde en esrarengiz ve ürpertici olanı ''bebekler adası'' diyebiliriz. O bölgede yaşayanlar tarafından lanetli olduğuna inanılmaktadır. Bu lanetin küçük bir kız çocuğu hayaleti olduğunu düşünmekteler. Bu yüzden lanetten kurtulabilmek için adanın her yerine oyuncak küçük kız bebek astıkları bilinmektedir. Bu bile tek başına adanın garip ve ürpertici olmasına yetiyor.

5. Gaiola Adası

Gaiola Adası

Bu ada İtalya-Napoli sınırlarında birbirlerine bir köprü ile bağlanmış iki küçük adadan oluşmaktadır. Ada üzerindeki taş evler ve sokaklar İtalya’nın tarihi yapısını görmek isteyenler için muhteşem bir fırsat sunmaktadır. Ancak bu ada şuan terk edilmiş bir durumdadır.